niedziela, 28 maja 2017

Gluten, laktoza i inne potowory

Słyszysz tą śpiewkę prawie codziennie w mediach społecznościowych , w telewizji śniadaniowej, w czasopismach. Pijesz mleko, jesz gluten- nie jesteś trendy bo to przecież wszystko nas od środka zabija i jest to przecież ble dla naszego organizmu.
W każdej plotce jest ziarno prawdy, ale typowa Grażynka z osiedlowego sklepiku nie ma czasu na zastanawianie się co to jest ten gluten i dlaczego tak wspaniałe mleczko od krówki jest takie złe. O cukrze nie wspomnę bo to przecież biała śmierć. 
Po pierwsze czym jest ten gluten i dlaczego prawie z każdego konta w naszym domu wychodzi bokiem. Najprościej można napisać, iż gluten jest to białko występujące w ziarnach zbóż. Brzmi nieźle, prawda? Otóż i tak i nie. Osoby cierpiące na chorobę celiakię muszą niestety wyeliminować z diety gluten. A to już nie jest takie proste  bo moi drodzy koncerny wrzucają owy gluten praktycznie do wszystkiego - parówki, pasztety, płatki itd. Zwariować można od samego szukania. Jednak czy przeciętny Zdzisław z osiedla musi się przejmować glutenem ? Jest to mimo wszystko trudne pytanie. Dlaczego? Co tu kryć - żywność w dzisiejszych czasach jest przetworzona wszelaki sposób, dodatkowo wielkie korporacje chcą zbić na takich Zdzisławach jak najwięcej pieniędzy. Żywność ma przyciągać wzrok, ma być tania bo nie każdego stać na rarytasy, oczyszczona i przerobiona na milion możliwości. Wiem, że odbiegłam od tematu, ale żyjemy zbyt intensywnie, nie zważając na to co jemy.  Nie będę opisywać czy gluten jest zły czy też dobry, ekspertem nie jestem  Jednak jedno jest wiadomo - wielkie koncerny robią nam wodę z mózgu.
Wracając jednak do naszego nieszczęsnego glutenu. Wykluczamy, że cierpimy na celiakie, wykluczamy również wiele innych chorób, które nasz potworek szkodzi, wykluczamy też trend, który obecnie zalał internet. Weźmy przede wszystkim Twoje zdrowie, Twoje samopoczucie. Jeżeli czujesz, że masz świetną formę, nic Ci nie dolega- jedz co tam chcesz. Jednak mimo wszystko pamiętaj wszystko w nadmiarze szkodzi, więc po co eksperymentować na swoim zdrowiu?? Na to pytanie musisz sam odpowiedzieć. 
Kolejny dość kontrowersyjny temat to laktoza. Czym jest owa laktoza? To nic innego jak cukier mlekowy składający się z glukozy i galaktozy. W czym występuje ? Oczywiście w mleku i produktach mlecznych . Osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy muszą wyeliminować mleko oraz produkty mleczne z codziennego użytku. Niestety osoby cierpiące na nietolerancję laktozy mogą cierpieć na bóle brzucha, odczuwać mdłości, mieć kolkę, biegunkę , wzdęcia oraz gazy. Nie  przyjemne objawy, prawda? Pomimo, iż nie cierpię na nietolerancję laktozy- wyeliminowałam je z swojego menu. Oczywiście to był wybór nie trend, który panuje. Czego doświadczyłam - wyobraźcie sobie, że kilka miesięcy temu jadłam codziennie jogurt naturalny i praktycznie codziennie odczuwałam dyskomfort związany z brzuchem. Nie sugeruję, że jogurty są złe, Informuję Cię drogi czytelniku co odczuwałam kiedy jadłam jogurty naturalne. Teraz unikam produktów mlecznych. 
Ostatni potwór to cukier. Cukier - piękne , mieniące się kryształki. Dla jednych to białe złoto , dla innych biała śmierć. Jak w przypadku glukozy i laktozy nie będę Cię namawiać do wyeliminowania go z własnego jadłospisu. Jednak co ty kryć- słodzimy zbyt dużo, jemy go zbyt dużo pod różną postacią, przez co tyjemy. Ponadto cukier uzależnia, negatywnie wpływa na nasz organizm , powoduje senność oraz źle wpływa na nasze zęby. Lista argumentów, które potwierdzają, że cukier jest zły jest bardzo długa. Jednak nie będę Cie zamęczać ową listą bo pewnie gdzieś tam z tyłu głowy znasz ową listę na pamięć. Czy cukier jest zły? Moim skromnym zdaniem - nie jest dobry dla naszego organizmu. Nie mniej jednak nie będę oceniać. Możecie przekonać się sami- wyeliminujcie z swojego jadłospisu cukier na miesiąc. Zobaczycie różnice oraz doświadczycie jak taki detoks dobrze wpływa na nasze ciało. 
Reasumując nie będę Ci mówić rzuć gluten, laktozę,glukozę . Nie . Chcę , żebyś sam zadecydował/ała czy dobrze, że w twoim życiu produkty mleczne, mączne czy słodzące po prostu są. Zrób eksperyment na sobie- przekonaj się, a wyniki jakie zaobserwujesz zapisz i podziel się z nami. Buziaki :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz